0531 981 01 90 Antika Eşyalarınız Plaklarınız Kitaplarınız Osmanlı Objeleriniz Adresinizden Alınır.

ÜSKÜDAR ANTİKA SATICISININ SATMADIĞI BİR EŞYAYI NE KADAR SÜREYLE SAKLAMASI GEREKİR

Bu sorunun cevabı basit değildir ve cevap tüm bayiler için aynı değildir.Üsküdar Antika ticaretinde geri dönüş süresine ilişkin iki düşünce okulu vardır. Bir yöntem, bir ürünü satın almak, bir fiyat koymak ve daha sonra beş, on veya on beş yıl sürse bile, bu fiyattan satış yapana kadar ürünü saklamaktır. İkinci bir yöntem, satın alınan tüm ürünlerin satışı için bir zaman sınırı (örneğin 120 gün) belirlemektir. Elbette, her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır.

Tüm antikacılar para kazanmak için ticarette değildir. Bazı satıcılar Üsküdar antika ticaretini hobi olarak, eğlenceli bir şey olarak kullanırlar. Müzayedelere çıkmayı, bit pazarları ve antika gösterileri yapmayı seviyorlar. Antikaları emeklilik işi olarak seçen bir kişinin amaçları ve hedefleri bir hobinin veya tam zamanlı bir bayinin hedeflerinden farklıdır. Bir koleksiyoncu / satıcı, gelecek yıllarda kayda değer miktarda paraya değecek bir koleksiyon yapmak için ticarette bulunuyor.

Bir koleksiyoncu / satıcı tarafından satın alınan ürünler için geri dönüş süresi 10, 20 veya 30 yıl olmalıdır. Gerçek koleksiyoncu / satıcılar bulabilecekleri en iyi örnekleri satın almalıdır. Bu tür antikalar her zaman yüksek fiyatlandırılır. Genel olarak, koleksiyoner / satıcılar 10 yıldan daha kısa bir süre içinde yeniden satılan herhangi bir üründe para kaybedeceklerdir. Toplayıcı / satıcı için hızlı geri dönüş süresi bir seçenek değildir.

Bir emekli bayi tarafından satın alınan eşyaların iade süresi üç yıldan fazla olmamalıdır. Bir yıl veya daha az, bence, daha fazla kar ile sonuçlanacaktır. Emekli satıcıları, emeklilik hayatını arttırmak için kullanılabilecek gelir elde etmek için on ila onbeş yıllık bir pencereye sahiptir. Hızlı geri dönüş süresi, yaşam, tatil ve seyahat masraflarını karşılamak için daha fazla para üretebilir.

Para kazanmak için tam zamanlı ve yarı zamanlı satıcılar tarafından satın alınan malların geri dönüş süresi 90 ila 180 gün arasında olmalıdır. “Satana kadar sakla” okuluna abone olan bayiler sonunda, satışları zor olan bir ahırda bulunur. Bazı satıcılar bu yöntemi aşırılıklara taşıyor ve kattan tavana kadar garaj, bodrum ve çatı katlarına sahip. Birikmiş mallar sadece karışıklık değil, aynı zamanda parayı temsil eder. Dahası, benim görüşüme göre, daha iyi kullanmak için harcanabilecek para harcanıyor.

Son cümle beni uzağa verdi. Hızlı satış okuluna abone oldum. Stokumda 180 günden daha eski hiçbir ürün istemiyorum. Bir ürün altı ay içinde satılmazsa, isabet listemde. Vuruş listemdeki ürünler, bazen ödediğim miktarın altındaki bir fiyata indirgeniyor.

Yılda iki kez evi temizlerim. 360 gün eski kalemler yerel açık artırmalara yerleştirildi. Genellikle, ihale masraflarını ödedikten sonra bile kırılırım. Her şimdi ve sonra yüzde 10 kar edeceğim. Bazen yüzde 10 kaybedebilirim. Bu tür açık artırmalardan aldığım para, yeni mal almak için sahip olduğum miktarı arttırıyor.

Bu kural için bir istisna yapıyorum. Bir öğenin hala bana kar yapma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorsam, o öğeyi beş yıl boyunca uzun süreli depolamaya koyarım. Ürünü dikkatlice paketlerim, tarihlendirir ve depoya yerleştiririm. Beş yıl dinlenene kadar o maddeye dokunmam. Bunu iki nedenden dolayı yapıyorum. Beş yıldaki enflasyon bir miktar kar getirecek ancak daha önemlisi, düzenli müşterilerim bu maddeyi unutmuş olacak. Beş yıl sonra görüntülediğimde, tüm pratik amaçlar için, envanterimdeki yeni bir ürün.

Geçen Kasım ayında, altı yıl önce Gray, Maine müzayedesinde satın aldığım bir silah sattım. Bu ürünü 1.325 dolara sattım. Ateşli silahı altı yıl önce satışa sunduğumda, çok fazla ilgi gördü, ancak alıcı yoktu. Satış fiyatı 750 dolardı. Bu ateşli silahı beş yıl boyunca saklama kararımın karlı olduğu ortaya çıktı. Uzun süreli depolamaya koyduğum ürünlerin yaklaşık yüzde 60’ı, harcadıkları para miktarını artırmayı garanti etmek için yeterli kar elde ediyor. Kalan yüzde kırk küçük bir kar yapar. Ancak, temsil ettikleri parayı daha karlı bir kullanıma harcayabilirdim.

Beş katlı bir ahırdan büyük bir antika şirketi işleten iyi bir arkadaşım var. İlk iki kat halka açıktır. İlk üç kat, stokların depolanması ve döndürülmesi içindir. Bu satıcı bana 25 yıl önce New Hampshire’da Chippendale masası yaptırdı. Hala masanın sahibi. Satış katlarıyla depolama katları arasında en az beş kez dönmüştür. Masanın her deposundan çıktığında, fiyatına birkaç yüz dolar ekliyor. Masayı almak için 1,500 dolar ödedi. Şimdi 6,250 $ olarak fiyatlandırılır. Diyelim ki yarın masa satıyor. Net kazancı 4.750 dolar olacak.

Bu açık artırmada 826 $ değerinde antika aldım. Satın alımlarımın çoğu 180 gün içinde yeniden satıldı. Teorik olarak, son 25 yılda elimdeki 826 dolarımı elli kere yeniden yatırdım. Nakit akış ortalamam bir ila dörde yakın. Başka bir deyişle, antikalara harcadığım her dolar dört dolar gelir getirmektedir. Tabii ki, dört doların hepsini tutamıyorum. Ödenecek masraflarım ve vergilerim var. Ancak, 826 $ dördü altı ayda bir gelir başına 3,304 $ veya her yıl 6,608 ABD Doları’na eşittir. Altı bin dolar çarpı 25 yıl 150.000 dolara eşittir.

Antikaların hızlı bir şekilde yeniden satılması, aynı parayı tekrar tekrar kullanarak, çok az parası olan küçük bayilerin büyük karlar elde etmesini sağlar. Mükemmel kayıtlar tutuyorum. Ancak, 826 dolarımın son 25 yılda 150.000 dolarlık satış elde ettiğini kanıtlayamam. 1.500 dolarlık yatırımı için iyi arkadaşımın sıfır kar yaptığını biliyorum.

Marie C. olağanüstü bir antika satıcısıydı. Hoş bir kişiliğe sahipti, dürüsttü ve adil biriydi. Antika ticaretini anladı ve taşıdığı antika türleri konusunda kendini eğitti. Marie bir istifçiydi. İstediği fiyatı alana kadar satın aldığı her şeyi sakladı.

Marie ile tanıştığımda genç bir satıcıydım. Beni kanatlarının altına aldı ve bana tavsiye ve yön verdi. Marie bana 10 yıldan fazla süredir depoladığı 700 adet Blue Willow China sattı. Orijinal fiyatı hala her ürün içindi. Yemek tabakları her biri 25 kuruş olarak fiyatlandırıldı, kapalı servis yemekleri 3.50 dolar olarak işaretlendi ve kepçeli ve tabağın altında bir çorba kasesi 23 dolar olarak fiyatlandırıldı. Elbette, beni eski fiyatlarından çok daha fazla borçlandırdı.
Bu satın alma işlemiyle ilgili hafızam bu satış dün gerçekleşmiş gibi net. Ahırına girdiğini, kutuları raflardan çıkardığını ve bu kadar çok Blue Willow Çin parçasını keşfetme coşkumunu hatırladım. Tüm lotu satın alacak kadar param yoktu. Marie sattığım her parça için ödediğim anlayışıyla her şeyi almama izin verdi. Marie’nin satışta ne kadar para kazandığını bilmiyorum. Tüm lotu bir yıldan az bir sürede altı ay boyunca alım fiyatından sattım.

Bu benim ilk büyük satın alımımdı. Bu satın alma işlemini ve hızlı bir geri dönüş satıcısı olma yolunda beni yönlendiren tüm öğelerin hızlı bir şekilde yeniden satılmasını garanti ediyorum. Bu satın alma işleminden önce, istediğim fiyatı alana kadar her şeyi saklamam gerektiği fikrindeydim.

Marie’ye o kadar para borçlu olduğum için rahat değildim. Bu partinin hızlı bir şekilde yeniden satılması borcumu ödememe izin verdi, ayrıca daha fazla ürün satın almam için ek para sağladı.

Marie başarılı bir antika satıcısıydı. İstifçilik onun için çalıştı. Beş katlı ahırla olan arkadaşım başarılı bir antika satıcısıdır. İstifçiliği onun için çalışır. İstifçilik benim için işe yaramıyor. 90 gün sonra satılmayan bir ürünü sorgulamaya başladım. 180 gün sonra olaydan nefret ediyorum. Altı ay sonra, bu eşyayı önemli bir zarar için satıp daha fazla para biriktirebildiğim için ve biriktirmek için ne kadar para harcayacağımı düşünüyorum.

Benim çöplük olan arkadaşlarım ve biriktiren arkadaşlarım var. Şahsen ben çöplükte olsa bile, uzun vadede daha fazla kâr getirdiğine inanıyorum. Ancak, başarılı ve kârlı iş sahibi olduğum ve sahip olduğum sürece, birçok istifçinin iş dünyasında olduğu gerçeğini görmezden gelemem.

Başarılı istifçilerin ortak noktalara sahip olma eğiliminde olduklarını fark ettim. Malları depoya ve depodan döndürürler. Her hisse senedi döndürdüklerinde fiyatları artırıyorlar. Mevcut talep fiyatını alana kadar bir ürün satmıyorlar.

İstifçiliğe ilişkin bir gözlem daha yapmak istiyorum. Birikmiş envanterin toplam değeri etkileyici olabilir. Bir ömür boyu istifleme, altı ve hatta yedi sayıya değen bir envanter üretebilir. Tabii ki, bu envanterin büyük bir kısmı sabit satış kalemlerine bağlıdır.

İyi bir arkadaş, istifleme ve çöp atmanın esası üzerine ateşli bir tartışmadan sonra, istiflenen öğelerin boşa parayı temsil etmediğini, tasarruf edilen parayı temsil ettiğini söyledi. Bu doğru olabilir. Bununla birlikte, ömür boyu istifleme envanteriyle temsil edilen para tekrar tekrar yatırılsaydı, üretilen toplam para miktarının çok daha yüksek olacağını savunmayı tercih ederim. Dahası, satıcının stok satması zor olan çok fazla parası olmazdı.

Ed Welch’in bu makalesi,Üsküdar Antika ve Koleksiyon Dergisi’nin açık izni ile yeniden basılmıştır. Www.journalofantiques.com adresini ziyaret edin


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button