Menü Kapat

Nadir Kitap Satmak Kitabımı Nerede Satabilirim

Nadir Kitabımı Nerede Satabilirim?

Hevesli okuyucular ve kitap koleksiyonerleri Jefferson’un bugünkü duygularını paylaşıyor, ancak kitap dünyasında önemli bir anlam taşıyan, sık sık tekrarlanan bir alıntı da var: “para konuşmaları.” Bu, özellikle istekli koleksiyonculardan yüksek fiyatları emredebilen nadir kitaplar için geçerlidir. kitap pazarı. Rafınızda nadir bir kitabınız varsa, en yüksek fiyata nereden satabileceğinizi öğrenmekle ilgilenebilirsiniz.

Kitabınızın değerinin ne olduğunu bilin

Nadir kitabınızı en iyi fiyata en iyi şekilde satma yolunda atılacak ilk adım, neye sahip olduğunuzu bilmektir. Bilgi güçtür ve kitabınızın değerinin ne olduğunu bildiğinizde, potansiyel alıcıların iyi teklifler verip vermediğini bilirsiniz. Kitabınızın değerinin ne olduğunu bulmak için kendi araştırmanızı yaparak başlayın; daha sonra, sonucunuzu doğrulamak için kitabınızı bir değerlendiriciye götürmeyi düşünebilirsiniz. Kitap değerleri aşağıdaki ölçütlere göre belirlenir:

Nadirlik ve talep – Bir kitabın eski olması, nadir olduğu anlamına gelmez ve nadir olduğu için yüksek talep olduğu anlamına gelmez.

Önem – Bilim ve edebiyatta iyi bilinen eserler, daha az bilinen hacimlerden daha yüksek fiyatları emreder.

Baskı – İlk baskılar genellikle diğer baskılardan daha değerlidir (bununla birlikte, bir baskı hatası bir sonraki baskıda yapıldığında olduğu gibi istisnalar olabilir).

Yayımın yeri – Bir kitap aynı anda iki yerde (örneğin, New York ve Londra) yayınlanırsa, ilk önce kitapçılara dağıtılan yerin “gerçek” ilk baskının kaynağı olduğu kabul edilir. “Gerçek” ilk baskılar daha değerli olabilir.

Yazar – Yazarın tarihi veya edebi önemi olduğu biliniyorsa, kitabınız daha değerli olacaktır. Gerçek bir yazar imzası varsa, daha da değerli olacaktır.

Ünlü mülkiyet – Bir kitabın ünlü bir kişiye ait olduğu belgelenirse, daha fazla değere sahip olabilir – özellikle de o kitapta yazan kişi varsa.

Ciltleme – Ciltleme, özellikle birinci sınıf bir bez veya deriye bağlı sürüm olduğunda fiyatı etkileyebilir.

Hatalar – Kitabınız bilinen ancak nadir görülen bir yazdırma hatası içeriyorsa, daha değerli olabilir.

Koşul – Kitabınızın durumu hiç şüphesiz fiyat üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Kitap değerlendirmeleri, bir kitabın durumunu değerlendirmek için standart terminoloji kullanır.

Kitap Koşulları
Aşağıdakiler için standart şartlardır :

● Çok İyi veya Yeni Olarak (VF): En yüksek not, yayıncıdan
çıkmış olduğu gibi bir kitabı tanımlar ● İnce (F): İnce bir kitabın görünür hataları yoktur, ancak eskimiş
● Çok İyi (VG): En çok genel tahsil notu, asgari düzeyde aşınma belirtisi olan bir kitabı ifade eder.
● İyi (G): İsmine rağmen, “iyi” nadir kitap pazarında iyi sayılmaz. İyi bir kitap tamamdır, ancak sıvı lekesi gibi büyük bir akışa sahip olabilir
● Adil (F): Adil durumda olan bir kitapta önemli aşınma, mürekkep izleri, pullar, hatta yırtılmış veya eksik sayfalar (ancak metin sayfaları değil)
● Zayıf / Okuma Metni(P): Kötü durumda olan bir kitap tüm metin sayfalarına sahiptir, ancak aksi takdirde zarar görür. Kütüphane kartı sahibi olanlar gibi kopyaların okunması kötü durumda sayılır.

Kitabınızın durumu fiyatını etkilese bile, kötü durumda olan kitapların bile değerli olabileceğini unutmayın. Dünyada değişen bir eserin aşırı derecede nadir görülen bir kopyası, durumu ne olursa olsun, yüksek bir fiyatla emredebilir.

 

Nadir ve pahalı kitabınızı nereden satabilirsiniz?

Kitabınızın değerinin ne olduğu bilgisiyle donanmış, fiyatınızı belirleyebilir ve mevcut en yüksek teklifi bulabileceksiniz. Nadir kitabınızı satabileceğiniz üç ana yol vardır: kitapçılara, müzayede evlerine ve özel koleksiyonculara.

Kitapçılara nadir kitap satmak

Nadir kitabınızı bir kitapçıya satabilirsiniz, ancak kitapçıların bir işletmeyi işlettiğini ve giderlerini karşılamanın yanı sıra kitabınızı yeniden satmanın bir karı kazanması gerektiğini unutmayın. Bu, bir kitapçının büyük olasılıkla kitabınızın gerçek “perakende” değerinin yalnızca yüzde 40 ila 50’sini sunacağı anlamına geliyor. Pek çok kitapçı da değerleyicidir; kitabınızı asla değerlendiren kişiye satmazsınız. Etik kitapçılar böyle bir çıkar çatışmasına izin vermeyeceklerdir.

Müzayede evlerinde nadir kitap satmak

Müzayede evleri, nadir bulunan pek çok kitap için popüler satış yerleridir. İyi bir müzayede evi, nadir bulunan kitabınızı nasıl doğru şekilde pazarlayacağınızı ve en uygun teklifi verenleri nasıl çekeceğinizi bilir. Bazı durumlarda, bir açık artırma evi, kitabınız için kendi başınıza alacağınızdan daha yüksek bir fiyat ayarlayabilecektir; ancak, açık artırma evleri de yüzde 0 ila 25 arasında değişen yüksek komisyonlar talep ediyorlar. Bazı açık artırma evlerinde büyük liste ücretleri olabilir. Ücretler her zaman pazarlığa açıktır ve verilen bir müzayede, büyük bir harç alması beklenen bir öğeyi ihale etmek için komisyon oranlarını düşürmeyi düşünebilir. Komisyon ödedikten sonra, nadir bulunan kitabınızı özel koleksiyonerlere satmanızdan daha fazlasını yapabilirsiniz veya olmayabilir.

Özel koleksiyonerlere nadir kitap satmak

Nadir kitaplarınızı özel koleksiyonerlere satarken, nihai satış fiyatı üzerinde en fazla kontrole sahip olursunuz. Ayrıca, özel koleksiyoncuları bir açık artırma salonuna girmeden bir “ihale savaşına” dahil edebilir, böylece komisyonu paylaşmadan mümkün olan en yüksek fiyatı emredebilirsiniz. Belirlenmiş bir fiyatınız varsa, kitabınızı koleksiyonerlerin göreceği yeri listeleyin; Eğer fiyatınız uygunsa ve kitabınız talep ediliyorsa, onu satmakta zorlanmamalısınız. Çevrimiçi satış noktaları, nadir bulunan kitaplarınızı satmak için en uygun kaynakları sağlar.

Bazıları için, nadir ve pahalı bir kitapla ayrılmak acı tatlı bir deneyimdir; harika bir çalışmanın kaybına yas tutarlar, ancak bundan zevk alacağını takdir eden başka birini tanımaktan mutluluk duyarlar. Diğerleri için para konuşur. Nadir ve pahalı kitabınızı satma sebebiniz ne olursa olsun, önce değerini tespit edip sonra nerede satılacağı konusunda bilinçli bir karar verirseniz, satış fiyatınızı en üst seviyeye çıkarabilir ve nadir kitabınızın sonuçlanacağından emin olabilirsiniz. Güzel eller.

Posted in Antika Yazılarımız
Call Now Button