Menü Kapat

Kenya İkinci El Kitap Satıcısı

Kenya İkinci El Kitap Satıcısı

kadıköy kitap,kitaplarımı satmak istiyorum,kadıköy sahaf nerede,ikinci el kitap alıcısı kadıköy,kadıköy kitapcı dükkanı,kadıköy eski kitap kullanılmış,kitap satmak,roman kitabı satıcam,kadıköy hikaye kitabı alanlar, 2.el kitap kadıköy,antika kitaplarımı satıcam,kadıköy eski alanlar,hayat ansiklobedisi alanlar,osmanlıca kitap satmak kadıköy, osmanlıca eski kitap alan yerler,

Kenya’nın başkenti Nairobi’de ucuz, ikinci el kitap satan yol kenarındaki satıcılar Kenyalılar arasında yeni bir okuma olgusu yarattılar. Ancak, yerel yayıncılar yeni kitaplarının ucuz fırsatlarla rekabet edemeyeceğinden endişe duyuyorlar.

NAIROBI, KENYA – Francis Gachanja, Nairobi’deki Haile Selassie Bulvarı’ndaki yol kenarındaki durakındaki kitaplarını bir çuvaldan büyük bir metal rampaya fırlatır.

Arkasında, başka bir kitap satıcısı, işlek caddenin köşesindeki plastik bir sandalyede oturuyor. Kitapları temiz yığınlarla düzenlenmiştir. Yakında üçü kitap satıcısı var, her biri iş için açık.

Gachanja, “Bu işi yapan insan sayısında bir artış gördüm” diyor. “Müşterilerim de artıyor. Nairobi’deki insanlar bilgiye yatırım yapmaya başladılar, bu yüzden daha fazla müşteri görüyoruz. ”

Nairobi’deki insanlar bilgiye yatırım yapmaya başladılar, bu yüzden daha fazla müşteri görüyoruz.

Öncelikle ABD ve İngiltere’den edebiyat satan ikinci el kitap tezgahları, Nairobi şehir merkezindeki köşelerin çoğunu işaret ediyor. Swahili’deki “inama” veya “eğilip” kitapçıların bulunduğu tezgahlar, Nairobi Şehri İlçe hükümetinin eskiden satıcıları satmak için gazete satıcılarına lisans vermeye başlamasından beri, sanayileşme, ilçe müdürü Anna Othoro’nun , kooperatif gelişimi, turizm ve vahşi yaşam.

Bir ticaret ve sanayileşme olan Raphael Nderui, hükümet, şu anda kaç tane daha ikinci el kitap tezgahının önceki numaralarla karşılaştırıldığında daha fazla çalıştığını bilmiyor; çünkü bu lisanslar ayakkabı parlatıcıları ve gıda satıcıları dahil olmak üzere diğer satıcı ve hizmet sağlayıcı türleri ile birlikte gruplanıyor. Nairobi Şehri İlçesinde görevli.

Ancak ahır sahipleri, onlardan kitap satın alan okuyucular ve Nairobi’nin gelişen okuma kültürünün savunucuları şimdi her zamankinden daha fazla tezgah olduğunu söylüyor.

Satıcılar kurgu ve Hıristiyan motivasyon kitaplarının stoklarının en büyük kısmını oluşturduğunu söylüyor.

Gachanja, kitaplarını toplu olarak ithal eden tüccarlardan satın aldığını söyledi. Başka bir satıcı olan Eddy Kinuthia, ABD’den kendi kurgularını – çoğunlukla kurgu başlıklarını – ithal ediyor. Her iki veya üç ayda bir, 1.300 ila 1.600 kitaplık dönen stokunu sattığını söylüyor.

Kinuthia, “Nairobi ve çevrelerinde insanların kitap satın aldıklarını söyleyebilirim” diyor. “Müşterilerimin bazılarının büyük kütüphaneleri var. Bu yüzden okuyan insanlar gerçekten satın alıyor. ”

Catherine Kavuvi, kitaplara göz atmanın neredeyse bir bağımlılık haline geldiğini ve Nairobi şehir merkezinde her seferinde yeni bir başlık aldığını ekledi.

Kenya İkinci El Kitap Satmak

“Bu satın alınabilirlik nedeniyle” diyor. “Bakın, 300 Kenya şilesi için Wilbur Smith romanı satıyor (yaklaşık 3 $). Bu çok uygun. ”

Yeni kitaplar 1000 şilin (yaklaşık 10 $) ila 3.000 şilin (yaklaşık 30 $) arasındadır, yol kenarındaki tezgahlarda ise 100 şilin (yaklaşık 1 $) ila 500 şilin (yaklaşık 5 $) arasındadır.

İkinci el kitap satıcısı olan Eddy Kinuthia, Nairobi’deki yol kenarındaki durakta duruyor. Bu tür tezgahların sayısındaki bir büyüme, Kenya’nın başkentinde bir okuma kültürünü teşvik ediyor, okuma savunucuları ve satıcılar söylüyor.

Lydia Matata, GPJ Kenya

Okuma savunucuları, tezgahların Nairobi’de bir okuma kültürünü desteklediğini söylüyor. Okuyucuların kitap tartıştıkları ve takas ettikleri aylık bir etkinlik olan Dünyanın En Yüksek Kütüphanesi’nin organizatörlerinden Ray Mwihaki, etkinliğe katılan çoğu kişinin yol kenarındaki tezgahlardan kitap satın aldığını söylüyor.

“Sokak satıcıları Nairobi’de kesinlikle kitapları daha erişilebilir hale getiriyor” diyor. “Büyürken sadece kitapçılardan kitaplar alıyorduk ve çoğu zaman bir kitap almak için en az 400 şilin (yaklaşık 4 $) ayrılmak zorunda kalıyorduk. Bugünlerde ünlü yazarların kitaplarını sokaklarda 100 şilin (yaklaşık 1 $) alıyor. ”

Mwihaki, Dünyanın En Yüksek Kütüphanesinin yaklaşık 200 üyesi var ve her ay yeni insanlar geliyor. Bu, Nairobi’nin okuma kültürünün büyüdüğünün bir işareti, diyor.

Ancak ucuz ikinci el kitapların akını, yerel olarak basılan kitapların iyi satılmadığı anlamına geliyor. Bu, yerel yazarları tanıtan bir yayınevi olan Kwani Trust’taki en büyük zorluk, diyor ki satış asistanı Humphrey Lumire.

“Çok miktarda kitap basan uluslararası yayıncıların aksine, Kwani Trust daha az miktarda basıyor ve bu yüzden üretim maliyeti daha yüksek” diyor. “Bir kitabın üretim maliyeti yaklaşık 800 şilin (yaklaşık 8 $), bu yüzden 100 şilin (yaklaşık 1 $) satamıyoruz.”

Çok miktarda kitap basan uluslararası yayıncıların aksine, Kwani Trust daha az miktarda basar ve böylece üretim maliyeti artar. Bir kitabın üretim maliyeti yaklaşık 800 şilin (yaklaşık 8 $), yani 100 şilin (yaklaşık 1 $) satamıyoruz.

Bazı yerel yayıncılar, yerel olarak daha düşük maliyetle kitaplar üretmenin ve sokak satıcıları aracılığıyla pazarlamanın yollarını buldular. Geçen yıl, bir yayınevi olan Lesleigh Kenya, Nairobi’deki sokak satıcıları aracılığıyla yayınlarından biri olan Jo Alkemade tarafından Afrika’ya aitolan yayınlarından birini sattı . Lesleigh Kenya’dan Linda Musita, stratejinin etkili olduğunu söyledi.

Musita, “Kitaplar hızla devam ediyor, bazen biz hala orada duruyorduk” diyor.

Kenya İkinci El Kitap Satanlar

Yerel yazarların zamanla değişmeleri ve kitaplarını sokaklarda satmanın bir yolunu bulmaları gerektiğini söylüyor.

Musita, “Kenyalıların okumadığı klişe var, ancak bu satıcıların üzerinde eğilmiş, kitap arayan insan kalabalığı var” diyor. “Yerel yazarlar tüm kitaplarını dükkanlara götürmemeliler”

Çalışmalarını çevrimiçi yayınlayan bir yazar ve şair olan Richard Oduor da buna katılıyor.

“Kitapları uygun maliyetli hale getirmek için düşük maliyetle düşük maliyetli üretmenin yollarını bulmalıyız” diyor. “Aksi takdirde yerel yazarlarımız sadece seçkinler tarafından satın alınacak.”

Related Posts

Call Now Button