20 Temmuz 2019 Yazarı ufks77 0

ANTİKA GÜMÜŞ TEMİZLEME

ANTİKA GÜMÜŞ TEMİZLEME

GÜMÜŞTEN YAPILMIŞ SANAT ESERLERİ VE BAKIMLARI 

Gümüş her zaman insanları büyüledi. Özel parlaklık, plastiklik ve dayanıklılığı bu olağanüstü malzemenin en önemli özellikleridir. Aşağıda, antik gümüş sanat objelerinin benzersiz parlaklığı ve korunmasının neden önemli olduğu hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz.
Gümüşün parlaklığı, nesnelerin çekiciliğini oluşturur. Pırıltılı gri, antik çağlarda zaten kozmik kökenliydi ve serin ay ışığıyla ilişkilendirilmişti. Ayrıca, her zaman değerli bir üründü ve altına ek olarak bir ödeme aracı olarak kullanılıyordu. El işi gümüş nesneler ve cilaları bizi görüp kullandıklarında etkiliyor. Metalde yaratılan benzersiz yansımalar ve ışık efektleri, gümüş sevenler için coşkunun temel unsurlarıdır. Bu nedenle, malzemenin bu parlaklığını / parlaklığını korumak gerekir. Bununla birlikte, gümüş karartma özelliğine sahiptir. Sonuç olarak, bu parlaklık kaybolur ve gümüş sanat nesnesinin estetik yönü etkilenebilir.

GÜMÜŞ NEDEN KARARIR?

Hidrojen sülfit havada yavaş yavaş bulunur ve gümüşe vurduğunda, metal ile reaksiyona girer – nesnede gümüş sülfit oluşumu. Gümüş siyaha döner ve kararmış gümüş olarak adlandırılır. Bununla birlikte, kükürt yalnızca havada bulunmaz, aynı zamanda bazı yiyeceklerde bulunur. Bu özellikle masa gümüşünü kullanırken önemlidir.
Gümüş nesneler bir odada açık havada tutulursa ve kullanılmazsa, hidrojen sülfit gümüş ile reaksiyona girer ve bu yavaş yavaş kararmaya başlar. Hemen siyaha dönmüyor, fakat bir süre sonra kararıyor ve gümüşün parlaklığı yok oluyor.
Ayrıca meyvelerde veya içeceklerde bulunan asit, gümüşün kararmasına neden olabilir. Tuz, gümüş üzerinde korozyona ve kahverengi lekelere bile yol açar – tuz mahzenlerinin genellikle içlerinde yaldızlı olmasının bir nedenidir.

KARARMAYA KARŞI NE YAPILABİLİR?

Gümüşü kükürtle reaksiyondan korumak için birkaç olasılık vardır: En çekici olmayan yöntem, nesneleri hava geçirmez şekilde paketlemek ve bir hazine içinde saklamaktır. Ancak bu, günlük gözlemin zevkinin sonu olacaktır. Vitrinlerde veya cam dolaplarda saklanma kararma sürecini yavaşlatır. Kabinin açılması çok sık olmadığında, hava aşırı dolaşımda olmaz ve bu nedenle nesnelerle daha az hidrojen sülfür parçacıkları temas eder. Diğer bir olasılık kullanımıdır. Düzenli kullanım renk bozulmasına karşı korur. Bununla birlikte, yukarıda belirtildiği gibi, yiyeceğin özelliklerine dikkat edilmelidir.

On Antika Gümüş Kraliyet Tuz Mahzenleri, İçinde Yaldızlı Set
Kararmaya karşı son seçenek olarak düzenli temizlik yapılır. Bu elbette kullanımdan sonra da gerçekleşmelidir. Nesnelerin temizlenmesi birkaç yolla yapılabilir: ılık su ve pH nötr bulaşık deterjanı veya gümüş parlatma eldivenleri en nazik yöntemlerdir. Bazı ticari gümüş temizleme maddelerinin aşındırıcı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu, gümüşün kısmen çıkarılabileceği veya çizilebileceği anlamına gelir.
Ayrıca, kısmen estetik amaçlar için, bazı yerlerde kararma (patine) bile istenebilir, böylece onu çıkarmak için verimsiz olduğu belirtilmelidir. Yaldızlı nesneler veya yaldızlı alanlar kararmaya karşı korunur, ancak bu “koruyucu kapak” artık tamamen korunmazsa, altta yatan gümüş kararır. Böyle bir durumda, temizlik için aşındırıcı gümüş temizleme maddesi kullanmamaya özellikle dikkat edin, çünkü aksi takdirde yaldızın çoğunu çıkarabilirsiniz.

TEMİZLİĞİN FAYDASI NEDİR?

Gümüş nesnelerin düzenli olarak temizlenmesi veya kullanılması, malzemenin benzersiz parlaklığını ve dolayısıyla çok özel çekiciliğini korur. Gümüş ne kadar uzun süre sülfüre maruz kalırsa, kükürt sülfit oluşumu o kadar kalıcı olur ve bu da temizliği çok zorlaştırabilir.

Gümüş Temizlikçi Bayan
Dahası, gümüş objelerin temizlenmesi neredeyse meditatif bir meslektir ve kişinin kendi objelerine yakın teması, gümüş sanat objesine olan coşkuyu güçlendirir.
Parlaklık, cila ve gümüşün yansıması her zaman insanı büyüleyen temel özelliklerdir. Üstelik, sanat objeleri yalnızca saf eğlencenin nesneleri değil, aynı zamanda kamusal veya özel ellerde olsun, güvence altına alınması gereken kültürel bir özelliğin yanı sıra özel bir değerleri de temsil ediyor. Bu nedenle, gümüşün durumunu düzenli bakımla korumak önemlidir.
Antika Gümüş Tabak
Sol: kararmış – sağ: temizlenmiş
Kadıköy antika ekibi, antik gümüşün bakımıyla ilgili sorularınız veya antika gümüşü ile ilgili diğer sorularınız için size yardımcı olmaktan mutluluk duyar. Böylece bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin .0531 981 01 90-0532 335 75 06

 

Önceki Yazılar:

Sonraki Yazılar: