kitap-alanlar
28 Temmuz 2019 Yazarı ufks77 Kapalı

Çatmamescit İkinci El Kitap Alanlar

Çatmamescit İkinci El Kitap Alanlar

Türkiye’de ikinci el kitapçılar olan sahaflar aslında oldukça önemli bir işlev üstlenmektedirler. Bu dükkanlar hem kitaplarını okuduktan sonra satarak yeni kitaplar almak isteyen okuyucular için faydalı olmaktadır hem de bu kitapların gerektiğinde yeniden onarılarak yeni okuyucuları ile buluşması sağlandığı için kitaplara yeniden işlevsellik kazandırılmaktadır.

Aslında ikinci el kitap satış faaliyeti tüm dünyada önemli bir yer edinmiştir ve pek çok ülkede bu kitapların satışının yapıldığı sokaklar bulunmaktadır. Bu çarşılarda yer alan sahaflarda basımı olmayan çok eski kitapları bulmak da mümkündür.

İkinci El Kitap Fiyatları Bakımından Uygun Mudur?

Yeni basım kitaplarla karşılaştırıldığında ikinci el kitap alanlar tarafından satılan kitaplar fiyat açısından oldukça uygun düzeydedir. Tabi ki bu durum basımı devam eden kitaplar için geçerlidir. Ancak nadir bulunan parçalarda fiyat değişim göstermektedir ve dolayısıyla antika grubuna giren bu kitapların değeri yüksektir. Ayrıca bu dükkanlarda test kitaplarından romanlara, eski el yazması kitaplardan dergilere kadar geniş bir yelpazede kitap satışı yapılmaktadır.

Sahaflarda satışı olan kitapları ikinci el kitap sitesi üzerinden de takip etmek mümkün olmaktadır. Türkiye’de satış yapan pek çok sahafın web sitesi de bulunmaktadır. Dolayısıyla bu web siteleri vasıtasıyla da internet üzerinden katalog araması yapılabilir.

İkinci El Kitaplar Hasarlı Kitaplardan mı Oluşmaktadır?

Sahaflarda satılan kitaplar kullanılmış kitaplardır. Ancak bu durum kitapların hasarlı olması demek değildir. Sahafların sattığı tüm kitaplar satışa sunulmadan onarımdan geçirilerek yenilenmektedir. Karalama olan bölümler silinerek temizlenmektedir.