0531 981 01 90 Antika Eşyalarınız Plaklarınız Kitaplarınız Osmanlı Objeleriniz Adresinizden Alınır.

Antika lambaları seviyorum? Uygun Bakım ve Temizlikle Bunları Düzgün Tutun

Antika Lambalar

Antika lambalar herhangi bir vintage dekor için güzel bir ektir. Bu lambalar, klasik dekorunuzu tamamlarken bir odaya ışık ve rahatlık getirmek için de faydalı bir amaç sunar. Fakat antika lambalarınızı nasıl daha fazla yıllarca kullanabilmeleri için önemsemelisiniz? İşte kısa bir rehber.

Malzemeleri değerlendirin

Antika lambalar, ahşap ve metalden cama ve goblene kadar birçok farklı malzemeden yapılmıştır. Uygun bakımın ilk adımı, tam olarak hangi malzemelerle çalıştığınızı anlamaktır. Örneğin bir pirinç lamba, katı pirinç veya pirinç kaplı çelik olmasına bağlı olarak farklı özen gerektirir. 

Belirli metal veya ahşap türleri, taşlar veya cam ekler veya kumaş içerikleri gibi belirli malzemeleri tanımlamakta sorun yaşıyorsanız lambanın kendisini araştırın. Belirli bir üreticiyi veya sanatçıyı tercih ettiği inşaat malzemeleriyle bağlayabilirsiniz. Bir antika öğenin zaman dilimini bilmek de onları tanımlamaya yardımcı olur. Örneğin, diğer cilalardan daha kolay ovalanan shellac, ikinci yarısında popüler oldu  . Bu bilgiler bakım seçimlerinizi bilgilendirebilir.  

Ayrı Malzemeleri Temizleyin 

Katılan parçaları belirledikten sonra, her bir öğeyi nasıl temizleyeceğinizi ve cilalayacağınızı öğrenin. Gümüş genellikle sıcak, sabunlu su ile temizlenir. Modern temizleyicilerin dikkatlice kullanılmasıyla lekeleri giderin. Ancak lambanın dekorasyonundaki herhangi bir taş üzerinde sert temizleyicilerden kaçının. Ahşap kısımlar, genellikle balmumu bazlı, aerosol olmayan bir cila ile parlatılmalıdır.

Belirli bir lamba oluşturucuyu tanımlarsanız, çalışmaları için özel bakım talimatlarını inceleyebilirsiniz. Örneğin Tiffany lambaların üzerindeki geniş cam en iyi sabunlu su ve limon yağı cilası ile temizlenir. 

Temizlerken Dikkatli Olun

Antika mobilyaların bakımının yapılması, temizleme gücü ile hassas bakım arasında bir denge kurulmasını gerektirir. Lambayı mümkün olduğunca ayırıp tüm parçaları sert bir yüzeye sağlam bir şekilde yerleştirerek başlayın. Çıkarmadan önce tüm parçaların yerlerini not edin. Avizelerle, bu diseksiyon zahmetli bir işlem olabilir, ancak tüm kırılgan kristalleri ve cam parçalarını korur. 

Lambayı başlamadan önce tamamen temizlemek için sarf malzemelerini toplayın, böylece hepsini aynı programda temizlersiniz. Bu yöntem aynı zamanda her şeyi tamamlama ve hiçbir parçayı bakımsız bırakmama olasılığını artırır. 

Erken Sorunları Düzelt

Lambalarınızı önemserken, herhangi bir problem olup olmadıklarını incelemek için zaman ayırın. Lambalarla, bu denetleme hem durum sorunlarını (çatlaklar veya standart aşınma ve yıpranma gibi) hem de ışığın işlevindeki mekanik sorunları içermelidir. Bir lambanın yapısına veya kaplamasına hasar verilmesi, düzenli olarak kullanılması durumunda hızlıca büyüyebilir. 

Lambanın yerleşiminde paslanma veya nem ile ilgili sorunların yanı sıra güneş ışığından kaynaklanan solma belirtileri arayın. Hatta ışıktan uzak kumaşları dönüm gibi basit bir eylem büyüyen potansiyel zarar verici sorunları önlemek yardımcı olur. 

Profesyonelleri Etkile

Genel olarak, gerçek bir antika lambayı kendi başınıza restore etmeye çalışmayı iki kez düşünmelisiniz. Küf oluşumu, kumaşlarda yoğun solma, çatlak dekoratif cam veya kablolama sorunları gibi şeyler fark ederseniz, sorunu tek başınıza çözmeniz gerekip gerekmediğini belirlemeden önce antika bir restoratöre danışın. Uygun olmayan restorasyonlar veya uygun olmayan değiştirme malzemeleri bir nesneye kalıcı hasar verebilir ve yeniden satış değerini büyük ölçüde değiştirebilir. 

Ne tür antik stillerden hoşlanırsanız kullanın, antik bir lamba koleksiyonunuza güzel bir katkı sağlar. Hem dekoratif hem de mekanik olarak tüm parçalarına nasıl özen gösterileceğini anlayarak, uzun yıllar boyunca lambanızın keyfini çıkarabilirsiniz


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir